Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Biblioteka Szkolna

I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku

"Dobre książki nauczą Cię rzeczy, których nie usłyszysz z ust żadnego nauczyciela."
Facebook
RSS

Z chwilą rozpoczęcia działalności szkoły zaczęła funkcjonować biblioteka szkolna. Władze oświatowe przydzieliły 20 tys. zł. na zorganizowanie biblioteki i zakup książek. Dyrektor Jan Bondaruk zakupił 2 tysiące książek i szafy biblioteczne. Trzon księgozbioru stanowiły lektury. Organizacją biblioteki zajęła się Stefania Bondaruk. Katalogowanie zbiorów i prace porządkowe zajęły dwa miesiące. Biblioteka mieściła się w ciasnym i zimnym pomieszczeniu na strychu. Nie było oddzielnej czytelni, ani nawet kącika czytelniczego. W celu zabezpieczenia przed zniszczeniem książki obkładano w szary papier, a kolorowa nalepka na grzbiecie zastępowała sygnaturę. Biblioteka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Chętnie wypożyczano książki i czasopisma. W 1959 roku księgozbiór, liczący już 3712 książek, został podzielony na działy i był systematycznie katalogowany. Zwiększyła się ilość prenumerowanych czasopism. Uczniowie klas licealnych wypożyczyli łącznie 700 książek. W tym samym roku biblioteka została przeniesiona do nowego pomieszczenia. Stefania Bondaruk z pomocą uczniów zadbała o estetyczny wystrój biblioteki. W 1960 roku księgozbiór liczył 4250 woluminów. Uczniowie klas licealnych przeczytali 1850 książek. Rok 1961 okazał się fatalny w dziejach biblioteki. W czasie wakacji pomieszczenia zostały zalane wodą wskutek czego 1 /4 zbiorów uległa zniszczeniu. Książki trzeba było suszyć i na nowo obkładać.

Lata 1962-66 to okres, w którym biblioteką opiekowała się polonistka Emilia Zgierska (przez 6 godzin w tygodniu). Stan księgozbioru wzrósł do 4860 woluminów. Prenumerowano 44 tytuły czasopism. Około 600 książek przekazano w darze powstającej w tym czasie w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynku.

Wiosną 1966 roku bibliotekę po raz drugi przeniesiono do nowego pomieszczenia, a od 1 września podjął w niej pracę Zenon Węgoborski, polonista. Księgozbiór liczył wówczas ok. 6000 książek, z czego uczniowie przeczytali 3213. Przez pierwsze 10 lat biblioteka pełniła głównie funkcję wypożyczalni.

W 1968 r. bibliotekę przejęła Zofia Kalbarczyk, polonistka która pracowała w niej do 1981 r. Stan księgozbioru liczył wówczas 5423 woluminy i liczba ta szybko wzrosła. Biblioteka szkolna nawiązała współpracę z Biblioteką Publiczną w Olsztynku. Organizowano wiele form upowszechniania książki i czytelnictwa, gazetki okolicznościowe, wystawy. Z okazji Dni Kultury, Oświaty,Książki i Prasy organizowano wspólnie z Domem Książki Kiermasze i loterie książkowe. Do ciekawszych form pracy należały „Zgaduj – Zgadule” – poświęcone znajomości książek. Aktywnie działało koło miłośników książki. W1970 roku biblioteka zajęła III miejsce w konkursie na najlepiej pracującą bibliotekę w okresie 25-lecia Polski Ludowej. W przygotowaniu do konkursu uczestniczyły uczennice: Danuta Popielewska, Elżbieta Olszewska, Irena Kleitz, Elżbieta Zygmuntowska.

W 1973 roku uczennica Krystyna Kruszewska brała udział w konkursie „Wkład Polaków do Ogólnej Skarbnicy Wiedzy” i zakwalifikowała się do eliminacji wojewódzkich. Biblioteka czynnie włączała się do procesu dydaktycznego szkoły. Zakładano teczki tematyczne z materiałami na zajęcia lekcyjne, nagrywano na taśmy magnetofonowe audycje radiowe. Lata 1968-78 to okres, w którym odbyło się wiele interesujących spotkań z pisarzami: m.in. z Henrykiem Panasem, Krzysztofem Gąsiorowskim, Edmundem Niziurskim, Aleksandrem Rymkiewiczem, Eugeniuszem Pauksztą, Edwardem Martuszewskim, Ernestem Skalskim, Marią Zientarą – Malewską, Władysławem Gębikiem

W 1974 roku liceum zostało przeniesione do nowego budynku Zbiorczej Szkoły Gminnej w Olszynku. Biblioteka wówczas była wspólna dla szkoły podstawowej i liceum. Początkowo mieściła się w jednym pomieszczeniu, a następnie została przeniesiona do skrzydła za salą gimnastyczną. Tam zyskała duże pomieszczenie, gdzie można było wydzielić czytelnię dla uczniów, czytelnię dla nauczycieli – wyposażoną w bogaty księgozbiór pedagogiczny przekazany szkole przez Zarząd Główny ZNP, oraz pomieszczenie na podręczniki szkolne.

W1978 roku księgozbiór bibliotek osiągnął najwyższy stan 19.823 woluminy, prenumerowano 85 tytułów czasopism. Oprócz Zofii Kalbarczyk pracowały w bibliotece kolejno: Genowefa Jasińska, Alicja Chrzanowska, Irena Prystasz. W 1981 roku podjęła pracę Irena Kleitz-Felis jako pierwsza z przygotowaniem magisterskim w kierunku bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. W1987 r. decyzją Inspektora Oświaty i Wychowania w Olsztynku Marka Dartkowskiego dokonano podziału biblioteki na szkołę podstawową i liceum. W tym roku biblioteka zaistniała jako odrębna, samodzielna placówka. Pracę w niej podjęła Dorota Walter z pełnym przygotowaniem bibliotekarskim. Wspólnie z Ireną Kleitz-Felis, która pozostała na etacie nauczyciela – bibliotekarza w szkole podstawowej, dokonały podziału księgozbioru. Książki dzielono na zasadzie przydatności. Należało je następnie wpisać do nowych ksiąg inwentarzowych, założyć nowe karty książek, wpisać sygnatury i sklasyfikować. Dokonano selekcji książek, część została przekazana na makulaturę. Prace te trwały ponad dwa lata. W tym czasie biblioteka funkcjonowała normalnie, bez przerwy w obsłudze czytelników.

W 1993 r. liceum zyskało nową siedzibę. Po raz kolejny przeniesiono zbiory. Księgozbiór liczył 7948 woluminów. W przeniesieniu pomagało wielu uczniów, m.in. Piotr Duda, Adam Pawlewicz, Piotr Sternik.

Przedsiębiorstwo „Nauka” z Warszawy przekazało bibliotece 30.624.000 starych złotych. Za tę sumę zakupiono słowniki, encyklopedie, leksykony, oraz książki popularnonaukowe. Liceum Wojskowe w Olsztynie przekazało 298 książek (głównie lektury i literaturę piękną). Biblioteka została wyposażona w nowe regały, stoliki do czytelni. Zyskała czerwono-turkusowy wystrój. Wnętrze udekorowano pracami plastycznymi uczniów. Wykonano nowe rozdzielacze alfabetyczne i działowe, tablice informacyjne. W oparciu o prenumerowane czasopisma wybrane artykuły włączono do kartoteki tekstowej, biograficznej i bibliograficznej, kartoteki zagadnieniowej. Zbiory wzbogacono o literaturę dotyczącą Warmii i Mazur, artykuły poświęcone ochronie środowiska, scenariusze imprez i uroczystości szkolnych. Zgromadzono literaturę bibliotekarską , informatory oświatowe, turystyczne, kulturalne i handlowe. Założono kronikę biblioteki. Wzbogacenie biblioteki w nowe typy dokumentów przyczyniło się do stale rosnącego zainteresowania jej zbiorami. W roku szkolnym 93/94 bibliotekę odwiedziło 3.177 osób, rok później 3.814 czytelników.Przedsiębiorstwo „Nauka” z Warszawy przekazało bibliotece 30.624.000 starych złotych. Za tę sumę zakupiono słowniki, encyklopedie, leksykony, oraz książki popularnonaukowe. Liceum Wojskowe w Olsztynie przekazało 298 książek (głównie lektury i literaturę piękną). Biblioteka została wyposażona w nowe regały, stoliki do czytelni. Zyskała czerwono-turkusowy wystrój. Wnętrze udekorowano pracami plastycznymi uczniów. Wykonano nowe rozdzielacze alfabetyczne i działowe, tablice informacyjne. W oparciu o prenumerowane czasopisma wybrane artykuły włączono do kartoteki tekstowej, biograficznej i bibliograficznej, kartoteki zagadnieniowej. Zbiory wzbogacono o literaturę dotyczącą Warmii i Mazur, artykuły poświęcone ochronie środowiska, scenariusze imprez i uroczystości szkolnych. Zgromadzono literaturę bibliotekarską , informatory oświatowe, turystyczne, kulturalne i handlowe. Założono kronikę biblioteki. Wzbogacenie biblioteki w nowe typy dokumentów przyczyniło się do stale rosnącego zainteresowania jej zbiorami. W roku szkolnym 93/94 bibliotekę odwiedziło 3.177 osób, rok później 3.814 czytelników.

W ramach pracy pedagogicznej realizowane było przysposobienie czytelniczo-informacyjne, organizowano wycieczki do innych typów bibliotek. Uczniowie zwiedzili Ośrodek Badań Naukowych z działem zbiorów specjalnych, obejrzeli wystawę pt. „Piękno dawnej książki” w Domu Gazety Olsztyńskiej, zwiedzili bibliotekę WSP w Olsztynie.

Aktywnie działała grupa asystentów, którzy pomagali w pracach bibliotekarskich (Marzena Sobierajska, Iwona Śmigielska, Gabriela Kalbarczyk, Jolanta Pawlak, Agnieszka Nyga i wiele innych).

Odbyło się spotkanie z pisarzem Erwinem Krukiem zorganizowa­ne wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Olsztynka. Zorganizowano wystawę prac plastycznych ucznia Piotra Raginiaka. Na „Forum młodych dziennikarzy” spotkali się redaktorzy olsztyneckich gazetek szkolnych.

Z okazji 40 lecia liceum Dorota Walter-Obrębska zaprojekto­wała Ex Libris dla zbiorów biblioteki. Motyw został zaczerpnięty z kafli mazurskich, na których można odnaleźć zwroty zapisane w języku polskim.

Biblioteka szkolna spełnia zadania związane z realizacją procesu dydaktycznego i wychowawczego w szkole. Jest jednocześnie ogniwem ogólnokrajowej sieci biblioteczno-informacyjnej. Lecz aby mogła sprostać nowoczesnym tendencjom we współczesnym bibliotekarstwie musi posiadać właściwy księgozbiór dostosowany do profilu szkoły oraz środki na stałe uaktualnianie zasobów bibliotecznych.

Biblioteka – Szkolne Centrum Informacji

Biblioteka powstała z chwilą założenia Liceum. Jej losy przez 50 lat były zmienne. Zmieniała się jej siedziba, zmieniali się nauczyciele-bibliotekarze (szczegółowa historia Biblioteki opublikowana została w poprzedniej monografii Liceum oraz na własnej stronie internetowej). Przez te wszystkie lata Biblioteka cieszyła się zawsze dużą frekwencją i uznaniem ze strony czytelników. Pomimo, że Liceum nie jest już tak dużą placówką, jak w poprzednich latach, to każdego roku Bibliotekę odwiedza ponad 3 tysiące czytelników i to właśnie do tej społeczności skierowana jest szeroka oferta zajęć. Przede wszystkim tych tradycyjnych jak spotkania autorskie, wieczory poezji, konkursy czytelnicze. Niezwykłe były spotkania z Erwinem Krukiem (ślady tego spotkania można odnaleźć w jego książce „Szkice z mazurskiego brulionu”), Bogumiłem Kuźniewskim – redaktorem „Warmiaków i Mazurów”, Maryną Okęcką-Bromkową i tłumaczem literatury Maciejem Raginiakiem (te dwa ostatnie zorganizowane przez bibliotekę publiczną) oraz redaktorem Waldemarem Mierzwą, który wydał „Historię okręgu i miasta Olsztynka” autorstwa Maksa P. Toeppena. Z uznaniem przyjęto wieczór poezji rosyjskiej „Pamiętam cudowne chwile” – zorganizowany wspólnie z kołem języka rosyjskiego – oraz skierowane do środowiska emerytowanych nauczycieli „Wieczór pełen jesieni”, „Róża i wiersz” oraz „Najpiękniejsze kwiaty Matce”.

Natomiast wśród uczniów dużym powodzeniem cieszyły się konkursy ,,5-pytań” obejmujący wiedzę z różnych dziedzin. „Zgadnij – kto to” – ze znajomości cytatów i karykatur pisarzy, „Alchemia „Alchemika” Paula Coehlo”, „Krzyżówki literackie”, „Po nitce do .. mitologii”, czyli Międzyszkolny Turniej Wiedzy Mitologicznej – organizowany przy współpracy Biblioteki Zespołu Szkół w Olsztynku.

Ciekawą formą pracy z czytelnikami były wycieczki dydaktyczne do Ośrodka Badań Naukowych, do Domu Gazety Olsztyńskiej, Biblioteki Seminarium Duchowego i Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie oraz wyjścia na sesje popularnonaukowe i wernisaże wystaw organizowanych przez Salon Wystawowy w Olsztynku.

Biblioteka realizowała projekty łączące elementy edukacji czytelniczej, medialnej i wiedzy o kulturze. Były to: misterium kolędowania „My dziś do Was z kolędą”, z którym uczniowie wystšpili w placówkach oświatowych i zakładach pracy oraz na Jarmarku Wigilijnym, „Pamiątki z podroży po Unii Europejskiej”, projekt regionalny – realizowany wspólnie z Gimnazjum w Olsztynku – „Ta ziemia od innych piękniejsza” oraz projekt dokumentujący unikalne elementy architektoniczne „Urok olsztyneckich detali”. Biblioteka włączyła się w realizację programu Canada World Youth i Fundacji Wspomagającej Zaopatrzenie Wsi w Wodę w Warszawie i stała się miejscem pracy dwóch uczestników programu Kanadyjczyka i mieszkańca Chmielnika.

W 2001 roku łącznicy z Biblioteką rozpoczęli działalność jako grupa wolontariuszy „MY”. Obszarem działań grupy jest pomoc w pracach bibliotekarskich, organizowaniu uroczystości i imprez bibliotecznych, redagowanie gazetek i wystaw, dyżury w czytelni. Wolontariusze nawiązali współpracę z Domem Dla Dzieci „Nad Jeziorem” w Olsztynku. Pomagają tam dzieciom w nauce i organizują im czas wolny. Wspólnie z wolontariuszami z Zespołu Szkół przeprowadzili akcje charytatywne na rzecz dzieci „Zostań św. Mikołajem” i „Spełniajmy świąteczne marzenia”. Włączyli się w przygotowanie programu artystycznego na bal karnawałowy i Dni Rodziny organizowane przez tę placówkę.

Biblioteka również zorganizowała, samodzielnie lub we współpracy z innymi instytucjami, wiele form pomocy skierowanej do społeczności olsztyneckiej, a także Polaków mieszkających w Kazachstanie i Litwie.

Biblioteka włączyła się w ogólnopolską kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” organizując w kolejnych latach spotkanie dla dzieci pt. „Zgadywajki z bajki”, „Zagadkowe spotkanie z Biblioteką”, „Nie wiesz ? – odpowiedzi szukaj w Bibliotece…”.

W 2003 roku Biblioteka wyposażona została w 3 stanowiska komputerowe w systemie Macintosh z podłączeniem do sieci internetowej. Wzbogaciło to warsztat informacyjny, pozwoliło użytkownikom na szybki dostęp do zasobów sieciowych, katalogów bibliotecznych on-line, do pełnotekstowych źródeł informacji, baz bibliotecznych, witryn księgarskich i wydawnictw. Komputery usprawniły pracę nauczyciela-bibliotekarza w zakresie importowania opisów bibliograficznych z baz Biblioteki Narodowej. Dzięki komputerom można było opracować materiały promocyjne (informatory, zakładki reklamowe, foldery szkolne).

Zorganizowane loterie fantowe i akcje „Ciasto za złotówkę” oraz „Książka za złotówkę” pozwoliły na zakup do Biblioteki radiomagnetofonu, odtwarzacza DVD i zegara.

Działalność Biblioteki promowana była poprzez publikacje w miesięczniku „ALBO”, „Gazecie Olsztyńskiej” i jej dodatku poświęconemu powiatowi olsztyńskiemu „Naszej Warmii” oraz nieistniejącym już „Tygodniku Warmińskim”. Biblioteka posiada własne logo, zakładki do książek, informator i stronę WWW, redagowana jest kronika. Poprzez swoją działalność i bogatą ofertę pracy z czytelnikiem Biblioteka włącza się w proces budowania społeczeństwa opartego na wiedzy oraz stara się spełniać oczekiwania człowieka pragnącego znaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości społecznej i ekonomicznej.

Walentynki w Bibliot

W bibliotece I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku już po raz ...

Życzenia Świątecz

"Jest taki dzień, że słowa się łamią, jak opłatek w ...

Udział kolędników

Uczniowie Zespołu Szkół w Olsztynku zaprezentowali przedstawienie kolędnicze na Jarmarku ...

Nowe schronisko dla

Szkolna Grupa Wolontariuszy "MY" w dniach od 5.12 do 19.12 ...

XIX Powiatowy Przegl

6 grudnia uczestniczyliśmy w XIX Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędujących Barczewo ...